Get a New Grocery Shopping Attitude

 

1. Exercise patience. Instead of buying items when you run out, watch for bargain prices on products you want and buy them when they are on sale. As you are able, buy enough to last for a couple of weeks, or until that product goes on sale again (probably about 12 weeks). Ultimately, the goal is to only buy things when they are on sale and never at full price.

18941078_m

2. Eat the sales. Instead of creating your menus for the week around what you saw on Pinterest or in a magazine, discover what’s on sale this week. Now create your menus based on what’s on sale. If you need help, take a look at eMeals.com (use coupon code debtproofliving for a discount), a meal planning service uses what’s on sale this week in your favorite supermarket to create your family’s ideal meal plan. And you have choices from classic to gluten-free, low fat and even paleo—and quite a few others, as well. Check it out.

3. Go international. Spices boost flavor without adding sodium or fat, and many have their own health benefits. You’ll find them for less in the international aisle. In my local supermarket, an ounce of cloves costs $4.79 in the spice aisle but 99 cents in the international section.

4. Use coupons. The world of couponing has tightened up. It’s not as easy as it used to be, but when you get it right, couponing is paying off more than ever. Experts tell us that every hour used couponing saves that consumer on average, $100. Not bad pay, right? TheGroceryGame.com continues to be the most reliable and helpful couponing site, offering weekly grocery and coupon deals lists for grocery and drugstores in all 50 states. Membership is well worth the benefit. CouponMom.com offers tutorial videos with detailed instructions for how to get the most out of coupons.

5. In-season produce. You’ll know immediately what’s in season by the price. In season means an abundance of that item is now available. The price will reflect that. Eat seasonally and you’ll spend less.

6. Opt for the larger size. Single serving containers of yogurt, nuts, raisins or any number of other food items, may appear to be convenient, but that’s an expensive way to roll. It takes only a few seconds to divide up the contents of a large container into reusable containers at home. By way of illustration, generally you can save $2 by buying a larger tub of yogurt compared to the same amount of product portioned out into single-servings.

7. Make your own. The easiest ways to reduce your high grocery bills is to stop purchasing prepackaged convenience foods. I challenge you to look at the receipt from your last trip to the grocery store. Add up the convenience products you purchased. And it’s not just the price. Packaging and processing  adds fat, sugar, sodium, and calories. Instead of paying a fortune for mixes for brownies, cakes, muffins, seasonings, etc., buy the raw ingredients to make your own. You’ll save a lot of money and as a bonus, know exactly what you are eating.

8. Stop buying sodas. Drink water instead. It’s much better for you and infinitely cheaper and getting cheaper all the time as the price of soda continues to creep higher and higher.

 

Updated 8/20/2018
Print Friendly, PDF & Email

Caught yourself reading all the way 'til the end? Why not share with a friend.

6 replies
  1. gamebird
    gamebird says:

    Is there a website where you can put in some ingredients and it will give you recipes that involve those? Like if I have chicken, sour cream, carrots, celery, broccoli, etc. it will tell me recipes that use as many of those ingredients as possible?

    Reply
  2. Eileen
    Eileen says:

    sorry if those comes through twice, it disappeared on me.
    I clicked on the link for the make your own mix. How many recipes are in it? What recipes? I have quite a few mix recipes and don’t want to buy what I already have (cheapskate), but wouldn’t mind paying for more that I don’t have.

    Reply
  3. kcjmc
    kcjmc says:

    Another benefit re: “Stop buying sodas”: I stopped drinking sodas (except rarely, maybe once or twice a month with a homemade cooked-on-the-grill hamburger, just to make it “special”) and have so far lost 16 pounds!

    Reply
  4. Grla
    Grla says:

    If the stores in your area post per unit pricing information on their shelf labels along with the package price, be sure to check them before buying.. In some cases it can actually be cheaper to buy several smaller packages of a product rather than a single large one. In addition, using”cents-off” coupons on the smaller package is usually more effective at lowering the per unit price than spreading the same coupon value over a larger quantity. If the coupon is for “x% off” it’s usually more effective to use it on a larger package.

    Reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *